fbpx

HoroskolaMamut

Logo_transparent

Zimní kurz Vysoké Tatry

Základy pohybu, jištění a záchrany v zimních nebo ledovcových horách

Kurz vhodný nejen pro horolezce, ale i vysokohorské turisty a ferratysty, kteří se chtějí bezpečně pohybovat na horách v zasněženém či ledovcovém terénu.

Umět se správně pohybovat na mačkách a pracovat s cepínem neznamená vždy lézt kolmé ledopády, jak to většinou vidíme na reklamních fotkách katalogů. I takové obyčejné uklouznutí na prudším svahu může mít fatální důsledky. Umět zabrzdit svůj pád či pád spolulezce v prudkém sněhovém žlabu je výborná zkušenost na oblíbené tury, jako jsou třeba na Mont Blanc, Gross Glockner a jim podobné.

Budeme se učit zabrzdit svůj pád jak s mačkami a cepínem, tak i bez cepínu a maček, zachytit pád prvolezce lanem v prudkém sněhovém terénu. V dnešní době, kdy se prodává plno všelijakých jistítek, zjistíte, že v takovém terénu jsou vám k ničemu. Zjistíte, jak důležité je, umět se jistit s minimem pomůcek.

Naučíte se vybudovat si záhrab.V mém horolezeckém životě mi sněhový bivak – záhrab, kdy jsem se zahrabal do sněhové zavěje, minimálně jednou zachránil život. Umět rychle a efektivně vybudovat sněhový záhrab, je snad povinností horolezce nebo horala, který se chce pohybovat po zasněžených vrcholcích hor. Sněhový záhrab ve vichřici, sněhové bouřce či v potřebě nouzově přenocovat, je mnohdy daleko lepší než stan za mnoho tisíc korun. Strávil jsem ve sněhovém záhrabu mnoho nocí a vím, že se v něm dá nejen pohodlně vyspat, ale i navařit, a třeba i usušit mokré oblečení. Když venku řádí vichřice, uvnitř máte ticho a klid. A nebojte se, že se v něm udusíte :-). A proto se to vše naučíme.

Pomoc s vytažením spolulezce po pádu, nejen do ledovcové trhliny, bude také nedílnou součástí tohoto kurzu.

Celé tři dny budeme probírat lavinovou prevenci. To, že si koupíte lavinový vyhledávač, je správné a doporučuji to. A jsou i kurzy jak s ním pracovat. Ale mnohem důležitější je, se do laviny vůbec nedostat. A vidět na vlastní oči sněhový žlab, kam za daných podmínek nelézt, a naopak kudy by to šlo, je veliká deviza každého horala.

A v neposlední řadě si zkusíme vybudování jistícího stanoviště, ať už ve sněhu, ledu či na skále. Protože takový bezpečný štand, ze kterého můžete slanit, když už se vám povedlo někam vlézt, odkud to nejde slézt dolů, je k nezaplacení.

Průběh kurzu

0. den pro ty co pojedou s námi z Prahy. Odjezd z Prahy v cca 22 hod nočním vlakem (po dohodě můžeme zajistit lístky a lehátka nebo lůžka).

1. den ráno cca v 9 hod sraz na hotelu Popradské pleso s těmi co pojedou po vlastní ose – ubytování a zahájení kurzu a následný výcvik do večera. Po večeři probírání teorie.

2.den celodenní výcvik . Po večeři probírání teorie.

3. den výcvik cca do 14 hod ukončení kurzu a odjezd domů.

V ceně kurzu

 • 3 dny ubytování na horském hotelu Popradské pleso v turistickém pokoji
 • zapůjčení horolezeckého materiálu za zvýhodněnou cenu na celou dobu kurzu
 • lano 50,-
 • mačky 50,-
 • helma 50,-
 • sedák 20,-
 • jistítka a smyčky 20,-
 • instruktor
 • Liborovy poutavé historky nejen o lezení 🙂

V ceně není

 • strava
 • pojištění – je podmínkou účasti
 • doprava – dopravu vlakem z Prahy lehátkovým nebo lůžkovým vlakem můžeme zajistit pokud se dostatečně dopředu přihlásíte

Termíny

 • 22.3. – 24.3.
 • Termín

  • 22.3. - 24.3.

 • Odjezd

  Praha hl. n. večer

 • Počet účastníků

  11 lidí

 • Cena kurzu

  4 900 Kč

 • Instagram

  videa z akce

Přejít nahoru