fbpx

HoroskolaMamut

Logo_transparent

tým

Libor Hroza

trenér soutěžního lezení, horský PRŮVODCE A INSTRUKTOR LEZENÍ A HOROLEZECTVÍ

“Je dobré vědět, s kým se navážeš na lano”
Zkušení lezci a horolezci vědí, že největší chybu, a to hned na začátku lezení, může člověk udělat tím, že na druhý konec lana si přiváže vola… To, že řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek, v lezení to platí dvojnásob.

NAD ZEMÍ

Chceš-li lépe poznat Libora, poslechni si rozhovor s ním na webu “Nad zemí”.

Něco málo o nás, ať víte, kdo Vás bude jistit.

S horolezením jsem začal v roce 1981, a už je to víc jak 40 let, co se tomu věnuji. Můj lezecký start začal na Labských pískovcích a plynule, přes lezení po všech možných skalách Československa, jsem se dostal k lezení ve Vysokých Tatrách, Pyrenejích, Alpách, Kavkazu, a nakonec i v Himalájích. Mou doménou, bylo hlavně lezení v zimních Tatrách, Alpách a na Kavkazu. Přestože jsem nebyl pískovcový specialista, podařilo se mi zdolávat cesty do obtížnosti IXc. Mám rovněž přelezenou i legendární cestu Direkt superlativ IXc na Grosse Weltrum na Saských pískovcích. Ve vysokých horách jsem si plnil své sny. Uskutečnil jsem spoustu letních i zimních výstupů. Přelezl jsem legendární severní stěnu Eigeru. Jako druzí na světě se nám s Jirkou Cidlem podařilo zdolat, v této obávané stěně za čtyři dny Superdiretissimu. V severní stěně Eigeru jsem lez ještě čtyřikrát. Z toho jednou v zimě a jednou sólo. 

Po třech letech aktivního lezení jsem si udělal kurz instruktora. Nejdříve na nejnižší úrovni a postupně další kurzy a školení až po úroveň High alpinist leader i horský průvodce. Ale co si budeme nalhávat, není to jen o kurzech, je to o zkušenostech a stovkách úspěšných i neúspěšných výstupů. Poté, co se mi v prvním vztahu narodily děti Libor a Luckajsem své dlouholeté lezecké zkušenosti převedl do trénování a začal tak nejdříve u svých dětí.

Moje trenérské úspěchy

Libor a Lucka dosáhli ve svých soutěžních disciplínách nejvyšší světové úrovně.
Moje licence: trenér tř. B – soutěžní lezení, zkouška na FTVS.

Od roku 2005 do 2023 jsem provozoval lezecké centrum Mammut v Holešovicích, kde jsem se věnoval instruktorské a trenérské činnosti.

Syn Libor 2x mistr Evropy, vícemistr světa, dokázal posunout světový rekord v lezení na rychlost. Získal 5x zlatou, 12x stříbrnou a 7 bronzových medailí. Pomáhá s tréninkem Adamu Ondrovi a za své úspěchy mu vděčí také Sean Mc Cool, Alannah Yip, Jakob Schubert, Petra Klinger, tým Rakousko, tým USA a Kanada.

Dcera Lucka pod mým vedením jako jediná v historii Českého soutěžního lezení se dokázala v jednom roce stát mistryní ČR ve všech soutěžních disciplínách. V letních na obtížnost, bouldering, rychlost a v zimních ledolezeckých na obtížnost a rychlost. Je bezkonkurenčně všestranná lezkyně.

Zimní lezeni: 14 medailí ze světového poháru
Vítězka světového poháru. Jako první na světě přelezla obtížnost M15- a posunula tak hranici možného. Dvakrát posunula hranice lezení mezi ženami

Letní lezeni: x titulů mistryně ČR a vítězství ČP. 4.místo mistrovství Evropy. 
Skaly bouldering: Prvni žena v ČR 8A na flash, Několik 8B bouldrů, nejtěžší boulder 8B/B+
Lano: do obtížnosti 8c, na pískovci jako jediná žena v ČR 5x XIa. Za své zimní i letní výstupy ve skalách, byla několikrát ohodnocena výstupem roku a čestným uznáním.

Mgr. Martina Hrozová

HORSKÁ PRŮVODKYNĚ, INSTRUKTORKA SKALNÍ TERÉNY, INSTRUKTORKA LEZENÍ NA UMĚLÝCH STĚNÁCH A VYTRVALOSTNÍ BĚŽKYNĚ

Moje žena Martina začala s lezením v roce 2009. Nejdříve lezla jen po umělých stěnách a postupně přešla na lezení na skalách a v horách.

Martině je spíš bližší lezení na pohodu než dosahovat co nejtěžších stupňů obtížnosti. Její doménou jsou ferraty.


Absolvovala spoustu velehorských výstupů ve Vysokých Tatrách a Alpách, jako jsou třeba Gross Glockner, Jungfrau, Gross Venediger. Její velice oblíbenou akcí je výstup na Zugspitze.

Martina to perfektně umí s dětmi. Vždyť jich spolu máme čtyři kousky. Martinu můžete poznat i pod přezdívkou Hadey. K této přezdívce přišla ve skautu, ke kterému má velice vřelý vztah, a i všechny naše děti jsou členy skautu. K lezení má i další vášeň, a to běhání – hlavně delší trasy v přírodě a ultra běhy v horách. Klidně vyběhne i v noci si dát svých oblíbených dvacet kilometrů kolem Vltavy.

Přejít nahoru